Verkooprecht
Bij de aankoop van een enige en eigen gezinswoning is er een verminderd verkooprecht van 3% (voorheen 6%) verschuldigd. Om van dit tarief te kunnen genieten, moet er aan enkele voorwaarden worden voldaan:
- De geheelheid van de eigendom wordt verworven;
- het moet gaan om een zuivere aankoop;
- de koper moet alleen of samen met de andere kopers de geheelheid van de gezinswoning in volle eigendom verwerven;
- de koper mag op de datum van de authentieke akte niet voor het geheel (volle) eigenaar zijn van een andere woning of bouwgrond. Indien er verschillende kopers zijn, mogen ze op datum van de authentieke akte niet gezamenlijk voor de geheelheid volle eigenaars zijn van een andere woning of bouwgrond;
- TENZIJ: hij zich ertoe verbindt om dit onroerend goed uiterlijk 2 jaar na de datum van de authentieke akte volledig en ten bezwarende titel te vervreemden en aantoont dat er een causaal verband bestaat tussen die vervreemding en de verkrijging tegen het verlaagde tarief.
- inschrijving nemen in het bevolkingsregister/vreemdelingenregister op het adres van de aangekochte woning binnen 3 jaar na datum van de authentieke akte;
- partijen verklaren dat de voorwaarden van het verminderd verkooprecht vervuld zijn en vragen de toepassing ervan (naargelang de situatie, in of onderaan de akte of het geschrift te vermelden.
- De koper dient aan de hierboven beschreven voorwaarden te voldoen, die gekoppeld zijn aan het tarief van 3%;
- Het gunsttarief van 1% kan niet gecombineerd worden met de meeneembaarheid;
- De koper moet zich binnen de 6 jaar na het verlijden van de authentieke akte inschrijven in het bevolkings- of vreemdelingenregister op het adres van het aangekochte goed;
- De woning moet het voorwerp uitmaken van
- een Ingrijpende Energetische Renovatie (IER)
- een gedeeltelijke herbouw
- een herbouw
- De koper moet binnen de 6 jaar na de datum van de authentieke aankoopakte een EPB-aangifte laten indienen waaruit blijkt dat de werken Ingrijpende Energetische Renovatiewerken zijn of een sloop/heropbouw.
Andere tarieven
Bij de aankoop van een onroerend goed dat geen enige en eigen gezinswoning is, bedraagt het te betalen verkooprecht 12% (voorheen 10%). Uitzondering: natuurgebied en landbouwgrond blijft 10%.
Bij aankoop van een voorlopig of definitief beschermd monument kan de koper, mits hij aan de voorwaarden voldoet, genieten van een tarief van 6%. Of zelfs van 1% indien de koper het monument zal bestemmen tot gezinswoning.
- De koper dient aan de hierboven beschreven voorwaarden, die gekoppeld zijn aan het tarief van 3%, te voldoen;
- de gezinswoning moet een beschermd monument betreffen waarvoor een beheersplan werd opgemaakt of zal worden opgemaakt.
- Minstens het genoten fiscale voordeel van 5% (t.o.v. het 6%-tarief) moet tijdig geïnvesteerd worden in de beheersmaatregelen, werkzaamheden of diensten noodzakelijk voor het behoud of de herwaardering van de erfgoedkenmerken en – elementen van het beschermde monument, zoals omschreven in het beheersplan. De koper mag de woning niet vervreemden zolang de investeringen niet zijn uitgevoerd.
Rechtenvermindering
Als de aankoopprijs van de enige en eigen gezinswoning €220.000 (€240.000 voor de centrumsteden en de Vlaamse rand rond Brussel) niet overschrijdt, is er bijkomend een rechtenvermindering van €2.800 (indien de koper voldoet aan de voorwaarden van verlaagd verkooprecht van 3%).
Als de aankoopprijs van de enige en eigen gezinswoning die men energetisch gaat renoveren €220.000 (€240.000 voor de centrumsteden en de Vlaamse rand rond Brussel) niet overschrijdt, bedraagt de rechtenvermindering €960 (indien de koper voldoet aan de voorwaarden van verlaagd verkooprecht van 1%).
Meeneembaarheid
Meeneembaarheid betekent dat u het verkooprecht (registratiebelasting) ten belope van maximaal €13.000, dat u op een vorige woning betaald hebt, kunt aftrekken van het verkooprecht dat u op een volgende woning moet betalen.
Deze meeneembaarheid dooft geleidelijk aan uit om volledig afgeschaft te worden met ingang van 1 januari 2024. Tot dan geldt er een overgangsregeling, waarbij de koper algemeen kan kiezen tussen:
- tarief van 3% zonder meeneembaarheid: rechtenvermindering bedraagt €2.800
- tarief van 6% met meeneembaarheid: rechtenvermindering bedraagt €5.600
Meeneembaarheid door verrekening
- In het geval de oude woning-hoofdverblijfplaats verkocht wordt voor de aankoop van de nieuwe woning-hoofdverblijfplaats.
- In het geval de oude woning-hoofdverblijfplaats verkocht wordt na de aankoop van de nieuwe woning-hoofdverblijfplaats.
- Art. 3.6.0.0.6,§2 VCF: In geval van wederverkoop van een onroerend goed, door de verkoper of zijn rechtsvoorgangers verkregen bij een akte waarop het bij artikel 2.9.4.1.1. VCF vastgestelde recht (10% of 12%) is voldaan, wordt drie vijfde van dat recht aan de wederverkoper teruggegeven indien de wederverkoop bij authentieke akte vastgesteld is binnen twee jaar na de datum van de authentieke akte van verkrijging (of binnen de twee jaar na de vervulling van de voorwaarde indien de verkrijging of wederverkoop heeft plaatsgehad onder een opschortende voorwaarde).
- De teruggave is niet van toepassing op het recht dat betrekking heeft op het gedeelte van de prijs en de lasten van de verkrijging, dat hoger is dan de heffingsgrondslag van de akte van wederverkoop.
- In geval van gedeeltelijke wederverkoop wordt in het verzoek tot teruggave het deel van de aanschaffingsprijs dat betrekking heeft op het wederverkochte gedeelte nader aangegeven onder controle van het bestuur.
- Het verzoek tot teruggave kan worden gedaan onderaan de akte, ondertekend door de wederverkoper en de instrumenterende notaris. Dit verzoek moet een afschrift van het registratierelaas van de authentieke akte van verkrijging bevatten, alsook de naam van de begunstigde van de teruggave en, in voorkomend geval, het rekeningnummer waarop het bedrag van de terug te geven rechten moeten worden gestort.
Immo Vastima, jouw vastgoedbaken - ook in veranderende tijden
Heb je twijfels, zit je met vragen of is er je iets niet duidelijk? Neem dan snel even contact op met Immo Vastima. Wij helpen je graag verder.